مسجد کوفه نجف

02177802565

مسجد کوفه نجف

مسجد کوفه نجف
رحمان گشت

مسجد کوفه در نجف

اگر با تور کربلا و نجف موسسه رحمان گشت سفر بکنید، میدانید که یکی از مکانهایی که زائرین برای زیارت در نجف به آنجا می‌روند مسجد کوفه است. مسجد کوفه نجف یکی از مهمترین مساجد برای مسلمانان و به خصوص شیعیان جهان به شمار می‌آید. مسجد کوفه در شهر کوفه و در ۱۲ کیلومتری نجف واقع است. مسلمانان معتقدند که این مسجد ابتدا توسط حضرت آدم بنا شد و بعد از مسجدالحرام، قدیمی ترین و بزرگترین مسجد مسلمانان است. در سالهای بعد این مسجد محل حکومت امیرالمومنین(ع) قرار گرفت.

روایات زیادی درمورد فضیلت این مسجد وجود دارد. امام باقر در روایتی فرمودند که اقامه یک نماز واجب در این مسجد معادل یک حج است. یک نماز نافله در آنجا معادل یک عمره است. امیرالمومنین در روایتی فرمودند که در این مسجد هزاران پیامبر و هزاران وصی پیامبر نماز خواندند.

زمانی که پیامبر اکرم را به آسمان عروج کردند ، ایشان در مسجد کوفه فرود آمد و در آنجا دو رکعت نماز خواندند. در روایتی دیگر از امام صادق نقل است که در سمت چپ این مسجد باغی از باغ‌های بهشت است و نشستن دراین مسجد حتی بدون نماز و ذکر نیز عبادت است. اگر مردم فضیلت آن را می‌دانستند با حرکت روی چهار دست و پا خود را به این مسجد می‌رساندند. در روایتی دیگر امرالمومنین فرمودند که هنگام طوفان نوح از زمین مسجد کوفه آب فوران می‌کرد و کشتی نوح از اینجا خارج شد.

مقام های مسجد کوفه

داخل صحن مسجد، در شبستان و رواق‌های مسجد کوفه، محراب‌ها و مقام‌های متعددی، منسوب به پیامبران و امامان (ع) وجود دارد. هریک از این موارد مرتبط با حضور پیامبران الهی و امامان معصوم (ع) در این مسجد و پیشینه تاریخی آن است. این مقام‌ها و محراب‌ها، دارای آداب و اعمال خاصی است که در کتب ادعیه مختلف، نظیر مفاتیح الجنان، بیان شده است. پس از بازسازی‌های اخیر مسجد کوفه، بیشتر مقام‌های موجود در صحن و رواق‌های مسجد نیز به‌صورت محرابچه‌های کوچکی از سنگ مرمر سفید، بازسازی شدند.

این مثام ها عبارتند از :

یک : مقام بیت الطشت:

این مقام محل وقوع یکی از معجزات امیرالمومنین(ع) است.

دو : مقام دکة القضاء :

محلی بوده که امیرالمومنین در انجا قضاوت انجام میدادند.

سه : دکة المعراج‌:

این مقام در محل نماز خواندن پیامبر اسلام (ص) در شب معراج، محسوب می‌شود. درکنار این مقام، یک ستون‌ سنگی قدیمی وجود دارد که در واقع، یک شاخص خورشیدی است که در گذشته، برای شناخت ظهر شرعی و اوقات نماز، به کار می‌رفته است.

چهار: مقام حضرت ابراهیم.
پنجم : مقام حضرت آدم :

نزدیک دکة المعراج قرار دارد و براساس برخی روایات ، محل توبه حضرت آدم (ع) به شمار می‌آید.

ششم : محراب امیرالمومنین (ع) :

این محراب محل نماز خواندن امیرمؤمنان (ع) در مسجد کوفه و محل ضربت خوردن آن حضرت به دست ابن‌ملجم مرادی در شب نوزدهم ماه رمضان سال ۴۰ ه. ق، است. این محراب، داخل شبستان مسجد واقع است.

هفتم : مقام امام صادق (ع)
هشتم : مقام امام سجاد(ع)
نهم : مقام جبرئیل
دهم : مقام حضرت نوح (ع)
یازدهم : مقام کشتی نوح (ع)
دوازدهم : مقام حضرت خضر (ع)

مسجد کوفه از مکانهایی هست که مسافران حتی میتواند نماز خود را در آنجا کامل بخوانند. همچنین مرقد مسلم بن عقیل، هانی بن عروه و مختار ثقفی در این مسجد قرار دارند. مسجد کوفه نجف از مهمترین مکانهایی هست که در تور کربلا  به آنجا میروند. اگر با تور کربلا موسسه رحمان گشت مشرف شوید، به زیارت این مسجد خواهید رفت و با راهنمایی های مداح و روحانی کاروان خود اعمال این مسجد را انجام میدهید.

چنانچه قصد خواندن مطالب بیشتر در مورد کشور عراق را دارید، اینجا را کلیک کنید.